‘Yer Yok’ Denilen Adliyeye Baklavacı Açılıyor

Çağlayan’da bulunan Avrupa’nın en büyük adliyesi İstanbul Adalet Sarayı’nda yer olmadığı gerekçesiyle 34 icra müdürlüğü, 29 icra mahkemesi ve 3 iflas masası Şişli’deki ek hizmet binasına taşınmaya hazırlanırken, eksi 2’inci kata baklava dükkanı açılıyor. Baklava dükkanının açılmasına başta memurlar olmak üzere hukukçular, tepki gösterdi.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nin icra müdürlükleri, mahkeme ve iflas masaları birimlerinin Mart ayında ek hizmet binasına taşınması kararlaştırılmıştı. Adliyede yer olmadığı ve artan dosya sayısı ile insan yoğunluğunun azaltılması nedeniyle söz konusu kararın alındığı belirtilmişti.

Kiralanan ek hizmet binasına arşivdeki dosyalarla birlikte 20 milyonun üzerinde dosyanın taşınması için çalışmalar devam ederken, banka şubeleri ve PTT’nin bulunduğu eksi 2’inci kata ünlü bir baklavacı firmasının dükkan açması tepkilere neden oldu.

Çalışanlar “Yer yok diye adliyeyi taşıyorlar ama baklavacı açıyorlar” diye sitemde bulundu. Hukukçular yeni hizmet binasının da talebi karşılayamayacağı, bunun da geçici bir önlem olduğunu belirtiyor. Asliye ticaret mahkemelerinin icra daireleri ile bağlantılı olduğunu belirten hukukçular, zaman kaybı yaşayacaklarını ve sıkıntılar yaşayacaklarını öngördüklerini dile getiriyor.

Toplam 34 icra müdürlüğünde 2021 yılında açılmış, ortalama 150 bin icra dosyasından 5 milyonun üzerinde “derdest” yani takibi devam eden dosya bulunuyor. 34 icra müdürlüğü, 29 icra hukuk ve icra ceza mahkemeleri ile 3 iflas masasının dosyaları ile 20 milyonun üzerinde dosya ek hizmet binasına taşınacak.

İstanbul Adalet Sarayı 2011’de hizmete açılmıştı. İstanbul, Beyoğlu, Şişli, Eyüp, Fatih adliyeleri olmak üzere toplam 5 adliye ve Sultanahmet, Sirkeci, Gülhane, Levent, Beyoğlu, Şişli Ceza, Şişli Hukuk, Şişli İcra, Şişli İcra Mahkemesi, Fatih, Eyüp adliye binaları olarak toplam 11 ayrı binadaki adliyeler tek binada toplanmıştı. İstanbul Adalet Sarayı 6 blok, 7 bordum kat, zemin kat ve 12 kat olmak üzere toplam 333.000 metrekarelik kapalı alana sahip.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*