Erdoğan’dan Hakim’e: Daha İşimiz Bitmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart vesilesiyle kadın muhtarlarla Saray’da bir araya geldi. Türkiye’nin çeşitli mahallelerinden gelen 900’e yakın kadın muhtara hitap eden Erdoğan, gündemdeki konularda açıklamalar yaptı. Konuşmasının bir bölümünü de Tokat’ta boşanma aşamasındaki eşi tarafından bıçaklanan Özlem Ağ’a ayıran Erdoğan, şüpheli hakkında tahliye kararı veren hakimi hedef aldı.

Erdoğan şüphelinin tahliyesine karar veren hakim için şu sözleri kullandı:

“Dün MYK toplantım vardı. Tokat’taki Özlem kardeşimizin 23 yerden ahlaksız, adi eşi tarafından bıçaklandığını öğrendim. Dikkat edin 23 yer. ‘Ne yaptılar, ne ettiler’ diye Adalet Bakanlığı’nın da sunumu vardı, sorduk. Meğerse 3 aydan sonra serbest bırakmışlar adamı. Hemen aradık, araştırdık, hamdolsun tekrar bu adi herifi içeri almışlar.  Bizde de biliyorsunuz Genel Başkan Yardımcımız Tokat milletvekilimiz Özlem hanım var, kendisi ile telefon irtibatını kurduk, ‘Şimdi adaşın, Tokat milletvekili Özlem hanım takip edecek, Cumhurbaşkanı olarak ben de bu sürecin peşindeyim’ dedim. 

Düşünün 23 yerden bıçaklıyor. Ey hakim sen nasıl oluyor da böyle birisini serbest bırakıyorsun. Hakim böyle tasarruf yapıyor, sonra yargıya hakaret. Ne hakareti? Bu ülkede ben Cumhurbaşkanıysam, 23 yerden eşini bıçaklayan adamı serbest bırakıyorsan bunla ilgili söylenmesi gereken neyse ben de söylerim. Sonuna kadar da takip edeceğiz, daha bitmedi işimiz. Bakanıma da bunu söyledim, ‘Bunu yakın takibe alacaksın, bu konuyla ilgili beni de bilgilendireceksin, atılması gereken adımı süratle atacağız’. Bu hakim de olabilir, savcı da olabilir, fark etmez. Biz adaleti mülkün esası olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız, adalet ortada kalmaz, yerde sürünmez. Onun için de gereğini yapacağız.”

Erdoğan’ın sözünü ettiği olay geçen Ağustos ayında olmuştu. Tokat’ta boşanma aşamasında olduğu eşi Özlem Ağ’ı barışmaya gittiği baba evinde 23 yerinden bıçaklayan Samet Ağ,  ‘Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs’ suçlamasıyla tutuklandıktan 3 ay sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.  Özlem Ağ, “Cezaevinde olması için benim ölmem mi gerekiyor” demişti. Tepkiler üzerine Samet Ağ yeniden tutuklanmıştı.

Erdoğan’dan Yargıya Açık Müdahaleler

  • Erdoğan’ın, kamuoyunda tartışma konusu olan ve eleştirilen pek çok dava ve soruşturmayla ilgili açıklaması oldu. Ancak 25 Aralık soruşturmasını yürüten savcı Muammer Akkaş’la ilgili sözleri çok tartışıldı. Oğlu Bilal Erdoğan hakkında gözaltı kararı veren savcı görevden alındı ve miting meydanında savcıya şöyle seslendi: “Dur bakalım, seninle daha işimiz var. Seninle daha işimiz bitmedi.”
  • Nokta Dergisi’nin Eylül 2015’te yayınlanan ve Erdoğan’ı şehit tabutunun önünde selfie çekerken resmeden kapağı da yargının Erdoğan’ın talimatlarına açık olduğunu ortaya koydu. Katıldığı canlı yayında konuşan Erdoğan, Nokta Dergisi’ni hedef alarak; “Bu bir defa benim şahsıma, ilkelerime, inancıma, her şeyime saldırıdır ve bedelini de bunlar ödeyecekler.” dedi. Sonrasında Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan tutuklandı.
  • Mit tırlarına ait görüntüleri yayınladığı gerekçesiyle Mayıs 2015’te Can Dündar’ı hedef alan Erdoğan, “Bunun bedelini ağır ödeyecek” dedi. Erdoğan, yaptığı açıklamada avukatlarına derhal talimat verdiğini ve Dündar hakkında davayı açtığını ifade etmişti. Devamında Can Dündar ve bazı Cumhuriyet Gazetesi çalışanları tutuklanmıştı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haziran 2017’de katıldığı bir yemekte ‘FETÖ’ davalarını günbegün takip ettiğini ifade etti. Erdoğan, yaptığı açıklamada, şöyle konuşmuştu: “Başdanışmanlarımın tamamıyla duruşmaları takip ediyorum. Yarısı Ankara, yarısı İstanbul olmak üzere duruşmaları takip ediyorlar, günbegün raporlarını alıyorum, ne oluyor, ne bitiyor takip ediyorum.”
  • Gözaltında bulunan iş insanı Osman Kavala ile ilgili açıklama yapan Erdoğan; “Türkiye’nin Soros’u dedikleri kişinin bağlantıları çıkıyor, hesap soracağız” dedi. Kavala henüz hakim karşısına dahi çıkmamışken konuşan Erdoğan; “Başkonsolosluktan çıkanla STK mensubu dedikleri, Türkiye’nin kızıl Soros’u dedikleri kişinin bağlantıları çıkıyor ortaya. Taksim olaylarının arkasında bakıyorsunuz, aynı kişi var. Belli yerlere ciddi manada kaynak aktarımının arkasında bunları görüyorsunuz. Milletçe, beraber dik duracağız ve gereken hesabı da soracağız.”

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*