Cezaevinin ‘Yeni Kıyafet’ Dayatmasına AYM’den İhlal Kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski kıyafetleri cezaevine alınmayarak el konulan ve yeni kıyafet almaya zorlanan bir tutuklu lehine ihlal kararı verdi.

Terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla 12,5 yıl hapis cezası verilen Emre Sönmez, Osmaniye 1 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildi. Sönmez, 21 Kasım 2018 tarihinde Osmaniye İnfaz Hakimliği’ne başvurarak, kıyafet değişimi kısıtlamasının kaldırılması talebinde bulundu ancak talebi reddedildi. Sönmez’in red kararına karşı yaptığı itiraz da Osmaniye 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden döndü. Bunun üzerine Sönmez, 28 Aralık 2018 tarihinde AYM’ye bireysel başvuru yaptı. Sönmez eski kıyafetlerinin ceza infaz kurumuna alınmaması nedeniyle “kişilerin maddi ve manevi varlığını koruma, geliştirme” ve kıyafetlerine el konulması nedeniyle de “mülkiyet hakkının ihlal edildiğini” öne sürdü.

Sönmez’in başvurusu, AYM Birinci Bölümü’nde 13 Ocak 2022 tarihinde karara bağlandı. Kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine oybirliği ile karar verildi. Kararın bir örneği ihlalin ortadan kaldırılması için Osmaniye İnfaz Hakimliği’ne gönderildi. Ayrıca Sönmez’e 2 bin 500 lira manevi tazminat verilmesine de hükmedildi.

AYM kararının gerekçesinde, “Az kullanılmış olan fakat giyilebilir olma özelliğini kaybetmeyen kıyafetlerin ceza infaz kurumuna alınmamasının haklı bir temeli yoktur” denilerek, şöyle devam edildi: “Dahası başvurucu, maddi imkanlarının yeni kıyafet almaya elverişli olmadığını öne sürmektedir. Mali olanakları yeterli olmayan tutuklu ve hükümlülerin evlerindekileri kullanmak yerine yeni kıyafet almaya zorlanması ceza infaz kurumunda bulunmanın ötesinde bir ızdırap duymalarına yol açabilir. Cezaevinde bulunma insan onurundan feragat edilmesini gerektirmez”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*