Avukatlar Sendikası: Avukatlar Yoksulluk Çekiyor

Avukatlar Sendikası Avukatların Sosyoekonemik durumu ile ilgili yaptığı anket sonuçlarını açıklıyor.

2014 yılında kurulan Avukatlar Sendikası, Avukatların Sosyo-Ekonomik Durumu başlıklı bir anket çalışması yaptı. Sendika’nın yaptığı açıklamaya göre; ankete 340 avukat katıldı. Katılımcı avukatların büyük bir kısmı İstanbul, Ankara ve İzmir Barosu’ndan. Bursa, Antalya, Samsun, Gaziantep, Aydın, Isparta, Kayseri, Uşak, Eskişehir, Tokat, Mersin, Konya, Kocaeli, Ağrı, Van, Manisa, Giresun, Kütahya, Kırklareli, Denizli, Afyon, Sivas, Osmaniye, Aksaray, Malatya, Muğla, Sakarya, Adana, Tekirdağ, Rize, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Ordu’dan da ankete katılım oldu.

5 Nisan Avukatlar Günü’nde yapılan açıklamaya göre son bir yılda 17 bin 321 yeni avukat mesleğe başladı. Toplam avukat sayısı 170 bini buldu. Ankete katılanların yüzde 49,6’sı ise 1-3 yıllık mesleki kıdeme sahip. Türkiye’deki avukatların yarısına yakını da genç avukatlardan oluşuyor.

“Katılımcıların yüzde 36,6’sı serbest avukatlık yapmakta iken, yüzde 32,1’i başka bir avukatın yanında çalışıyor, yüzde 16,1’i masraf ortağı olarak başka bir meslektaşı ile ofisini paylaşıyor, yüzde 4,2’si şirket veya başka bir özel teşebbüs bünyesinde çalışıyor.”

Asgari Ücretten Daha Az

Avukatlar Sendikası, anket sonuçlarına göre, “avukatların yüzde 54’ünün başka bir avukatın yanında çalışan avukatlara ilişkin tavsiye niteliğinde ücretin altında bir ücretle çalıştığını” açıkladı: “Yüzde 9.8’i tavsiye niteliğinde ücrete eşit ücretle çalıştığını, yüzde 36,2’si tavsiye ücretin üzerinde kazancı olduğunu belirtiyor.”

Açıklamada, katılımcıların yüzde 24’ünün mensubu olduğu baronun belirlediği tavsiye ücretten habersiz olduğu da belirtildi. Ankette, 2022 yılı için bazı baroların belirlediği tavsiye niteliğindeki ücretler de belirtildi: İstanbul Barosu 5 bin 792, Ankara Barosu 6 bin, İzmir Barosu 7 bin 976, Kocaeli Barosu 5 bin 00 lira.

Anket sonuçlarına göre avukatların yüzde 7’lik bir kesimi 1.000-3.000 TL maaşla çalıştığını ifade etti. 10 binin üzerinde ücret aldığını beyan eden katılımcı sayısı ise sadece yüzde 9,8. Sendika, “Bugün Türkiye’deki asgari ücretin net 4.253 TL olduğu, açlık ve yoksulluk sınırının ise bunun çok daha üstünde olduğu bir ekonomik tabloda, avukatların açıkça yoksulluk sınırı altında çalıştığını söylemek mümkün” değerlendirmesini yaptı.

Yüzde 74 Açıkça Yoksul

Tüm katılımcı avukatlar, kazancının ancak yeme-içme, konut (elektrik, su, doğalgaz), kira ve yol giderlerine yetebildiğini belirtirken, katılımcıların yüzde 83,8’i kazançlarının kültürel ve mesleki olarak kendilerini geliştirebilmeye yetmediğini belirtti. “Avukatların kazançlarının bu giderlere yetmediğini, aksine avukatların ancak karnını doyurabilmek için, yani karın tokluğuna çalıştığını görmekteyiz.”

Katılımcıların yüzde 40,5’u kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 23,5’i ekonomik olarak güç durumda olduğunu ve zor geçindiğini ifade etti. Ekonomik durumum normal diyen yüzde 29,8’lik bir oranken, ekonomik olarak çok iyi durumdayım diyebilen ise yalnızca yüzde 2,7. Sendika, “Yani avukatların yüzde 74’ü açıkça yoksul olduğunu, geçinemediğini söylüyor” dedi.

Avukat Sayısı 170 bin

Araştırmadan çıkan diğer sonuçlar da şöyle: Avukatların yüzde 97,6’sı fazla mesai ücreti almıyor. Avukatların yüzde 58,8’inin SGK primi gerçek ücreti üzerinden yatmıyor. Ankete katılan avukatların yüzde 68,8’i mobbing’e uğradığını ve ancak yüzde 98,8’i bunu mensubu olduğu baroya bildirmediğini belirtti. Ankete katılan avukatların yüzde 68,8’i çalışma hayatları boyunca en az bir kez mobbing’e uğradığını, yüzde 82,7’si ise çevresinde mobbing’e uğramış bir meslektaşı olduğunu beyan etti. Son bir yılda 17 bin 321 yeni avukat mesleğe başladı. Toplam avukat sayısı 170 bini buldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*